top of page

Corekotu Ekstrakt
Black Seed Extract
Nigella Sativa

Cas No 90064-32-7

Nigella sativa ( Çörekotu) dünya çapında yaygın olarak yetiştirilen bir bitkidir. Tohum ve yağ, çeşitli gıda sistemlerinde uzun bir kullanım geçmişine sahiptir. Çörek otu genellikle siyah tohum olarak bilinir. Çörek otu, Güney Avrupa, Kuzey Afrika ve Güneybatı Asya'ya özgüdür ve Orta Doğu Akdeniz bölgesi, Güney Avrupa, Hindistan, Pakistan, Suriye, Türkiye, Suudi Arabistan gibi dünyanın birçok ülkesinde yetiştirilmektedir.

Nigella Sativa ve bu bitkinin yağı dünya çapında yüzyıllardır üretilmektedir. Çörek otu 20-90 cm boyunda, ince parçalı yaprakları olan, yaprak bölümleri iplikçikli ve dar doğrusal olarak büyüyen, yıllık, çiçekli bir bitkidir. Çiçekler narin ve genellikle 5-10 yapraklı, beyaz, sarı, pembe, soluk mavi veya soluk mor renklidir. Meyveleri, her biri çok sayıda tohum içeren 3-7 birleşik folikülden oluşan şişik bir kapsül şeklindedir.

Tohumlar küçük 2-3.5 mm- 1-2 mm, dışı siyah ve içi beyaz, kokuları hafif aromatik ve tadı acıdır. Mikroskobik olarak, tohumun enine kesiti; eliptik, kalın duvarlı hücrelerden oluşur ve tek katmanlıdır.

bottom of page