top of page

Ethylene vinyl acetate EVA

CAS Number: 24937-78-8

Etilen vinil asetat veya EVA, aşağıda gösterilen yapıya sahip bir etilen ve vinil asetat kopolimeridir. Mükemmel berraklık ve parlaklığa sahip ve az kokulu, son derece elastik ve sağlam bir termoplastiktir. EVA, düşük maliyet, birçok polar ve gözeneksiz alt tabakaya mükemmel yapışma, iyi esneme-çatlak ve delinme direncinin yanı sıra iyi sıcak yapışma ve ısıyla yapıştırma gibi birçok çekici özelliğe sahiptir. Tipik olarak, bu termoplastik reçine, LDPE ve LLDPE gibi diğer reçinelerle kopolimerize edilir veya çok katmanlı bir filmin parçasıdır. Karışımlarda ve kopolimerlerde EVA yüzdesi %2 ila %25 arasında değişir. Olefinlerin (LDPE/LLDPE) berraklığını ve sızdırmazlığını arttırırken, erime noktasını düşürmek ve düşük sıcaklık performansını iyileştirmek için genellikle daha yüksek bir EVA yüzdesi kullanılır.

Yaklaşık yüzde 10 ve 30 vinil asetat içeren EVA kopolimerleri, ambalaj ve plastik eşya endüstrilerinde sayısız uygulama için kullanılmaktadır. Önemli uygulamalar arasında et ve süt ürünleri paketleme yapılarındaki sızdırmazlık malzemeleri, ayakkabı, tel ve kablo yalıtımı, borular, oyuncaklar, mantarlar, fotovoltaik kapsülleme, tıbbi paketleme, sıcakta eriyen yapıştırıcılar ve darbe direncini artırmak için cam laminasyonu yer alır.

Polivinil asetat (PVAc, PVA), geleneksel serbest radikal polimerizasyonu ile hazırlanan, ataktik, oldukça dallanmış ve kristal olmayan bir termoplastiktir. UV ve oksidasyona karşı iyi bir dirence sahiptir, ancak Tg'sinin (yaklaşık 35°C) altında oldukça kırılgandır ve üzerinde çok yapışkandır. PVAc emülsiyonları çok büyük bir ölçekte üretilir.1 Bunlar ucuzdur ve birçok gözenekli alt tabakaya iyi yapışma özelliğine sahiptir, ancak gözeneksiz yüzeylerde etkili değildir. Genellikle ahşap tutkalı, marangoz tutkalı, Elmer tutkalı (ABD) veya beyaz tutkal olarak adlandırılan su bazlı yapıştırıcıların ana bileşenlerinden biridir.

PVA yapıştırıcıların en önemli kullanım alanlarından biri ambalaj sektöründedir. Kağıt, oluklu mukavva, pamuk ve ahşap gibi yüksek enerjili yüzeyleri yapıştırmak ve mühürlemek için ucuz, düşük toksik ve kokusuz bir yapıştırıcı olarak kullanılır. Düşük maliyeti, ışığa karşı iyi stabilitesi ve hoş olmayan sararmaya karşı direnci nedeniyle diğer yapıştırıcı türlerine göre sıklıkla tercih edilir. Polimer, boyalar, tekstil cilaları, plastikler, çimento ve sakız için bir plastikleştirici ve koyulaştırıcı olarak ek kullanımlar bulur.1 PVAc, akrilik reçinelerden önemli ölçüde daha ucuzdur (maliyetin yaklaşık yarısı) ve bu nedenle maliyeti düşürmek için genellikle akrilik lateks boyalara eklenir. . Bununla birlikte, elastikiyet ve diğer faktörler nedeniyle en iyi dış cephe su bazlı boyalar yüzde 100 akriliktir. Suya duyarlılığı nedeniyle, (değiştirilmemiş) polivinil asetat genellikle dış mekan kullanımları için uygun görülmez.

0212 924 18 58

bottom of page