top of page

Butylated Hydroxytoluene BHT

Cas Number: 128-37-0

PUROLAN BHT beyaz, kristal, kokusuzdur. Bu ürün gıda sınıfı BHT'dir. PUROLAN BHT, etkili bir antioksidan olarak bilinir ve kozmetik uygulamalarda kokuşmalarını önlemek için yağların ve yağ asitlerinin stabilizasyonu için uygundur.

BHT (Bütillenmiş hidroksitoluen), 70°C erime noktasına sahip, hafif karakteristik bir kokuya sahip beyaz bir katıdır. Kolayca yağda çözünür ve suda az çözünürdür ve doymamış (ve özellikle çoklu doymamış) yağ asidi parçalarına sahip ürünlerin raf ömrünü uzatan bir antioksidan katkı maddesi olarak kullanılır. Bütillenmiş Hidroksitoluen, 2 ve 6 konumlarında tert-bütil gruplarıyla modifiye edilmiş 4-metilfenolden oluşan organik bir kimyasaldır. Bütillenmiş hidroksitoluen (BHT), doymamış organik bileşiklerin otoksidasyonunu engeller. BHT, oksidasyon ve serbest radikal oluşumunu önlemek için gıda, kozmetik ve endüstriyel sıvılarda kullanılır. BHT. Lanxess'in PUROLAN® BHT'si bir antioksidan görevi görür. Kokusuz hale gelmelerini önlemek için yağları ve yağ asitlerini stabilize etmeye yardımcı olur. PUROLAN® BHT, renkli kozmetikler, kokular, deodorantlar ve ağız, cilt ve saç bakım formülasyonları için uygundur.

Uygulamalar

Yem maddeleri için antioksidanlar Yem katkı maddeleri Tat ve kokular Gıda endüstrisi Gıda işleme Yağlama maddeleri ve yağlar Koku imalatı Petrokimya Petrol Yarı lüks işleme. BHT olarak da bilinen, Avrupa gıda katkı maddesi numarası E321 olan bütillenmiş hidroksitoluen. Bu bileşen, yağlarda antioksidan, koruyucu ve stabilizatör olarak kullanılabilen sentetik bir fenolik bileşiktir. Özellikle tahıllar, katı yağlar, patates cipsi, margarinler ve kuruyemişler için tazeliği korumak ve bozulmayı önlemek için eklenir.


BHT, gıdalarda oldukça etkili antioksidatif kombinasyonlar sağlamak için yaygın olarak bütillenmiş hidroksianisol (BHA), üçüncül-bütil hidrokinon (TBHQ) ve/veya propil gallat (PG) ile birlikte kullanılır.


BHT nasıl yapılır?

Ticari BHT, 4-metilfenol (p-kresol) ile izobütilen (2-metilpropen) bir katalizör ile reaksiyona sokularak üretilir. (1).


4-metilfenol, toluenin (petrolün damıtılmasından elde edilen) sülfonasyonundan elde edilir ve daha sonra sodyum hidroksit ile ısıtılır. 2-metilpropen de petrolden yapılır. Fenolik antioksidanlar aynı antioksidatif mekanizmayı paylaşırlar. BHT, serbest radikal aracılı süreçlerin bir inhibitörü olarak hareket eder ve serbest radikalleri temizlemek için hidrojen iyonları sağlayarak ve son olarak oksidasyon sürecinin zincir reaksiyonunu keserek sıvı ve katı yağların oksidatif acılaşmasını önler.


Antioxidans BHT

BHT

3,5-Bis-(1.1-dimethylethyl)-4-hydroxytoluene

2,6-Bis-(1.1-dimethylethyl)-4-methylphenol

3,5-Di-tert-butyl-4-hydroxytoluene

2,6-Di-tert-butyl-p-cresol

2,6-Di-tert-butyl-4-methylphenol

E 321

4-Hydroxy-3,5-di-tert-butyltoluene

PUROLAN BHT E 321

Rovelox 100

Stabiliser BHT

Stabilizer KB

VNOX BHT Food Grade

Vulkanox BHT Food Grade

0212 924 18 58

bottom of page