top of page

Sorbitol

D-Glucitol

CAS No: 50-70-4

Stabilizör, düşük kalorili tatlandırıcı ve hacim arttırıcı özelliktedir. Birçok unlu mamullerde ve şekerleme ürünlerinde kullanılır.

Uygulamalar:

Tatlandırıcı ajan, gıda katkısı, diş macununda, tütün, tuvalet malzemeleri ve kozmetikte kullanılır. Ayrıca Vitamin C fermentasyonu için kullanılır. Şekere çok yakın bir üründür. Şekerin yarısı kadar tatlılığa sahiptir. Sakızlarda kullanıldığında ağızda bulunan bakteriler sorbitolü metabolize edemediğinden, diş çürümelerini engelleyebilmektedir. Bazı diyabetikler, sorbitolle tatlandırılmış gıdaları tüketmeyi tercih etmektedirler. Bunun nedeni sorbitolün vücuda yavaş emilmesi ve kan şekerinin hızlı bir şekilde yükselmesini önlemesidir. Dietetik içecek ve yiyecekler, unlu mamüller, şekerlemeler, rendelenmiş hindistan cevizi, sakız gibi ürünlerde kullanılan doğal bir tatlandırıcı ve kıvam vericidir. Ürünlerdeki nemi bünyede tutabilme özelliği de oldukça önemlidir. İlaç sektöründe diüretik olarak ve çeşitli kullanım alanları vardır. Endüstride poliüretanlar için polieterlerin ve yüzey aktiflerin üretiminde kullanılır.

Kullanım Alanları :

Elma, kuru erik, kiraz ve üzüm gibi taneli ve tanesiz birçok meyvede bulunan doğal bir karbonhidrat alkolüdür. Ticari olarak glikozdan (dekstrozdan) üretilir. Dextrozun (glucose) katalitik hidrojenerasyonu ile elde edilen bir polyol (şeker alkolu) dür.

bottom of page