Sitoseterol E499

Sitoseterol

CAS No:

Sitosterol, kolesterole benzer kimyasal yapılara sahip birkaç fitosterolden biridir. Karakteristik bir kokuya sahip beyaz, mumsu bir tozdur

Sitosterol, kolesterole benzer kimyasal yapılara sahip birkaç fitosterolden biridir. Karakteristik bir kokuya sahip beyaz, mumsu bir tozdur ve gıda katkı maddesi E499'un bileşenlerinden biridir. Fitosteroller hidrofobiktir ve alkollerde çözünür. Beta-sitosterol, bitkilerden (fitosteroller) gelen ve vücutta üretilen kolesterol gibi bir yapıya sahip olan birçok sterolden biridir. Fitosterolleri birçok bitkide ve dolayısıyla pirinç kepeği, buğday tohumu, mısır yağı, soya fasulyesi ve yer fıstığı gibi gıdalarda bulabilirsiniz. Beta-sitosterol ayrıca bir diyet takviyesi olarak da mevcuttur.

Beta-sitosterol ne için kullanılır?
Beta-sitosterolün kolesterol seviyelerini düşürdüğü ve bazı kanser riskini azalttığı söylenmektedir. Ayrıca iyi huylu prostat hiperplazisi (BPH) semptomlarını hafiflettiği söylenir. Beta-sitosterolün nasıl çalıştığı bilinmemektedir. Kolesterol metabolizması veya antiinflamatuar etkilerle ilgili olabilir.

Beta-sitosterol üzerinde yapılan çalışmaların gözden geçirilmesi, onu alan erkeklerin, plasebo alanlara göre daha az semptom gösterdiğini gösterdi. Semptomlar American Urological Association (AUA) semptom indeksi kullanılarak ölçüldü. Beta-sitosterol alan erkekler de plasebo alanlara göre daha iyi idrar akış hızına sahipti. dipnot1

Araştırmalar, beta-sitosterol de dahil olmak üzere fitosterollerin kolesterol seviyelerini azaltabileceği gerçeğini desteklemektedir. Bazı araştırmalar fitosterollerin bazı kanser riskini azaltabileceğini öne sürüyor, ancak gerçekten ne kadar iyi çalıştıklarını bilmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.