top of page

Octocrylene

Octocrylene

CAS No:

Octocrylene Sadece cildi hem UVA hem de UVB ışınlarından koruma yeteneği için değil, aynı zamanda diğer kimyasal güneş koruyucu bileşenlerinin stabilitesini ve etkinliğini daha da artırma yeteneği için kullanılan kimyasal bir güneş koruyucu bileşendir

Octocrylene Sadece cildi hem UVA hem de UVB ışınlarından koruma yeteneği için değil, aynı zamanda diğer kimyasal güneş koruyucu bileşenlerinin stabilitesini ve etkinliğini daha da artırma yeteneği için kullanılan kimyasal bir güneş koruyucu bileşendir, dolayısıyla popülerliği ve yaygınlığı. Lain, "Octocrylene, bir kez cilde emilen, zararlı UV ışınlarını alttaki cilt hücrelerine zarar vermeden önce yakalayan kimyasal bir güneş koruyucu bileşendir" diye açıklıyor. Güneş kremleri genellikle iki kategoriye ayrılır. Fiziksel formüller, çinko oksit ve titanyum dioksit gibi minerallere dayanır ve cildin üzerine oturarak ve ışınları saptırarak çalışır. Diğer kategori, cilt tarafından emildikten sonra işe yarayan kimyasallara (oktokrilen sadece bir kaç tanesinden biridir) dayanır.

Oktokrilenin Cilt İçin Faydaları
UVA ışınlarına karşı korur: Octocrylene, yaşlanma belirtilerinden sorumlu olan UVA ışınlarına karşı koruma sağlar.
Ayrıca UVB ışınlarına karşı da koruma sağlar: Robinson, belirli kimyasal güneş koruyucu aktif maddeleri yalnızca bir tür UV ışınlarına karşı korurken, oktokrilen UVA ve daha kısa UVB ışınlarına (yanmaktan sorumlu olanlar) karşı koruma sağlar.
Diğer cilt koruyucu bileşenlerle sinerjik olarak çalışır: Octocrylene yüzde 10'a varan konsantrasyonlarda FDA onaylıdır; tek başına, bu yeterli koruma sağlamaz, bu nedenle her zaman kendi yüzde sınırına sahip olan diğer kimyasal güneş koruyucu maddelerle birleştirilir, diyor.

Cilt kanserini önlemeye yardımcı olur: Yukarıda belirtildiği gibi, cilt kanserinden sorumlu olan UVB ışınlarını ve daha kısa UVA ışınlarını emer.
Kimyasal güneş kremi bileşenlerini stabilize eder: Octocrylene, diğer kimyasal güneş kremi bileşenlerinin, özellikle avobenzonun stabilitesini ve etkinliğini sağlama yeteneği bakımından muadilleri arasında benzersizdir. Hayag, "Octocrylene oldukça fotostabildir ve 95 dakika sonra SPF korumasının sadece yüzde 10'unu kaybeder" diyor. "Bazı diğer güneş koruyucu bileşenlerinin yaptığı gibi, UV ışığının varlığında moleküler yapısını bozmaz veya değiştirmez." (Açıkçası, isteyeceğiniz son şey, güneşe maruz kaldığında etkisiz hale gelecek ve çalışmayı bırakacak bir güneş kremi bileşenidir.) Bu, güneşe maruz kaldıktan sonra 30 dakika içinde parçalanan geniş bir UVA engelleyici olan avobenzone ile tam bir tezat oluşturuyor. Lain, bu yüzden ikisini sık sık bir arada göreceğinizi belirterek.

Bir güneş kreminin su direncini artırır: Oktokrilen ayrıca bir güneş kreminin su direncini artırmaya da yardımcı olabilir, diye ekliyor Hayag.
Yaşlanma belirtileriyle mücadeleye yardımcı olur: Oktokrilen, cildi dış etkenlerden koruduğu gibi, güneşin neden olduğu kırışıklıklara ve güneş lekelerine karşı cildin korunmasına yardımcı olur.
Cilt hasarına karşı korur: UVA koruması sayesinde oktokrilen cildi güneş hasarına karşı korur.

bottom of page