top of page

Melamin

Melamine

CAS No: 108-78-1

Melamin, C3H6N6 kimyasal formülüne sahiptir.

Melamin, C3H6N6 kimyasal formülüne sahip, beyaz renkli katı, 1,3,5-triazin iskeletine sahip bir siyanamid trimeridi olan organik bir bileşiktir.

Siyanamid gibi, kütlece % 67 azot içerir , yandığında yada kömürleştiğinde azot gazının salınımı sebebiyle yangın geciktirici özelliği vardır.

Melamin, melamin reçineleri eldesi için formaldehitle birleştirilebilir. Bu reçineler; formika, melamin yemek takımı gibi yüksek basınçlı dekoratif laminatlarda kullanılan karakteristik olarak mukavemeti yüksek termoset plastiktir. Melamin köpük yalıtımında ve ses yalıtımında polimerik hijyen ürünlerinde kullanılır.

Gıdalarda ki gözüken protein içerik miktarını arttırmak için bazen gıda ürünlerine illegal olarak melamin ilavesi yapılır. Vücuda melamin alımı, üreme hasarına, mesane-böbrek taşlarına ve mesane kanserine sebep olabilir. Solunduğunda yada cilt ve gözlerle temas ettiğinde tahrişe sebep olur.

Melamin, mürekkeplerde ve plastiklerde renklendirici Pigment Yellow 150' nin en mühim maddelerinden biridir.

Ayrıca melamin, yüksek dayanıklılıkta beton yapmak için süperplastikleştirici olarak kullanılan melamin poli-sülfonat imalatında da kullanılır. Sülfonatlı melamin formaldehit (SMF), betonun su içeriğini azaltmak ve aynı zamanda karışımın işlenmesi ve dökülmesi sırasında akışkanlığını ve işlenebilirliğini arttırmak için çimento katkı maddesi olarak kullanılan bir polimerdir.

Arsenikli farmasötiklerin melamin türevleri Afrika tripanosomiasisinin tedavisinde kullanılmaktadır.

Tarım alanında, topraktaki azot miktarını arttırıp toprağın verimini yükseltmek içinde kullanılmaktadır.

bottom of page