top of page

Lityum Karbonat

CAS No: 554-13-2

Lityum temel olarak iki kaynaktan ekstraksiyon yöntemiyle elde edilir.

Lityum karbonat, Li2CO3 kimyasal formülüne sahip karbonatın lityum tuzu olan inorganik bir bileşiktir.

Lityum temel olarak iki kaynaktan ekstraksiyon yöntemiyle elde edilir.

Bunlardan ilki; tuzlu su havuzlarından pegmatit kristalleri ve lityum tuzu. 1989'da yaklaşık olarak 30.000 ton kadar üretildi. Nadir bir mineral olan zabuyelit olarak da bulunur.

İkinci olarakta; Lityum karbonat, lityum peroksit ile karbondioksitin muamalesiylede sentezlenir. Bu proses, örnek olarak hava aracında, karbondioksiti absorbe etmek için kullanılan bazı hava temizleyicilerin esasıdır:

2Li2O2 + 2CO2 → 2 Li2CO3 + O2

Günümüzde çeşitli yeni madencilik firmaları, artan ürün talebini gidermek için potansiyel olarak yeni lityum karbonat tedariklerini çevrimiçi hale getirebilecek ekonomik mevduatları belirlemek için Kuzey Amerika, Güney Amerika ve Avustralya'da lityum projelerini araştırmaya başlamıştır.

Beyaz renkli olan bu tuz, metal oksitlerin prosesinde ve duygudurum bozukluklarının tedavisinde sık olarak kullanılmaktadır.

Bipolar bozukluğun tedavisinde kullanılan , temel bir sağlık sisteminde ihtiyaç duyulan en gerekli ilaçlar olan Dünya Sağlık Örgütü'nün Temel İlaçlar Listesi'ndedir.

Lityum karbonat çok önemli bir endüstriyel kimyasaldır. Silisyum dioksit ve diğer malzemelerle düşük erime noktasına sahip eriticileri meydana getirir. Lityum karbonattan üretilen camlar fırın kaplarında çok yararlıdır. Lityum karbonat, hem düşük ateş hem de yüksek ateş seramik sırında sık kullanılan bir bileşendir.

Ayrıca, lityum kobalt oksitten yapılan çoğu lityum-iyon pil katotunun üretilmesinde de kullanılır.

bottom of page