top of page

Gum Arabic E414

Gum Arabic E414

CAS No:

Arap zamkı, Acacia senegal ağacı gibi belirli ağaçlardan çıkan sakızdır. Suda çözünebilen bir diyet lifidir.

Arap zamkı, Acacia senegal ağacı gibi belirli ağaçlardan çıkan sakızdır. Suda çözünebilen bir diyet lifidir.

Arap zamkı yüksek kolesterol, diyabet, irritabl bağırsak sendromu (IBS) ve diğer durumlar için kullanılır, ancak bu kullanımları destekleyecek iyi bir bilimsel kanıt yoktur.

Üretimde, arap zamkı boğaz veya mide iltihabı için ilaçlarda farmasötik bir bileşen olarak ve soyulabilen cilt maskelerinde film oluşturucu bir madde olarak kullanılır.

Arap sakızını Acacia rigidula, acai veya mutlak cassie (Acacia farnesiana) ile karıştırmayın.

O nasıl çalışır?
Arap zamkı bir diyet lifi kaynağıdır. İnsanları tok hissettirme eğilimindedir, bu nedenle yemek yemeyi normalde olduğundan daha erken bırakabilirler. Bu kilo kaybına ve kolesterol seviyelerinin düşmesine neden olabilir. İlk araştırmalar, 7 gün boyunca arap sakızının diş plağını şekersiz sakız çiğnemekten daha fazla azalttığını gösteriyor.
Şeker hastalığı. Bazı araştırmalar, arap sakızı tozu almanın, diyabet ilaçları alan tip 2 diyabetli kişilerde kan şekerini düşürmeye yardımcı olabileceğini göstermektedir.
Yüksek kolestorol. Erken araştırmalar, akasyayı ağızdan almanın, yüksek kolesterolü olan kişilerde kolesterol seviyelerini düşürmediğini göstermektedir.
Diyabet, kalp hastalığı ve felç (metabolik sendrom) riskini artıran bir grup semptom. Oral sakızın metabolik sendromu önlemeye yardımcı olup olmadığı açık değildir.
Obezite. Arap sakızını ağızdan almanın kilo vermeye yardımcı olup olmayacağı belirsizdir. Stoma çevresinde cilt bozulması (peristomal lezyonlar). Erken araştırmalar, kolostomi bölgesinin etrafındaki cilde kalın bir arap sakızı jel tabakası uygulamanın, çinko sülfat merhemi uygulamaktan daha iyi cilt iltihabını azaltabileceğini göstermektedir.
Orak hücre hastalığı. Erken araştırmalar, arap sakızı tozu almanın, orak hücre hastalığı olan kişilerde karaciğer veya böbreklerin ne kadar iyi çalıştığını iyileştirmediğini gösteriyor. Ancak bu durumdaki kişilerde kolesterol seviyelerini düşürebilir.
Hafif bir diş eti hastalığı şekli (diş eti iltihabı).

bottom of page