top of page

Cinko oksit altin muhur pharma Cas No 1314-13-2

ZnO

CAS No: 1314-13-2

Çinko oksit, ZnO formülü ile gösterilen bir inorganik bileşik. ZnO, suda çözünmeyen beyaz bir tozdur ve yaygın olarak kauçuk, plastik, seramik, cam, çimento, yağlayıcı, boya, merhem, yapıştırıcı, sızdırmazlık maddesi, pigment, yiyecekler, bataryalar, ferritler, yangın geciktiriciler ve ilk yardım bantları gibi kullanım alanlarına sahiptir.

Çinko oksit acı bir tada sahip, beyaz pudra görünümünde, kokusuzdur. Çinko oksit Atmosferdeki Karbon dioksit ile ve ultraviyole ışınlarını soğurma özelliğine sahiptir. Asitlerle alkalilerde çözülebilirken, su ve alkolde çözülmemektedir. Çinko Oksit zehirli olmayan bir madde olmasına karşın yüksek derecede yanıcıdır.Lastik Kauçuk Sanayiinde; Lastiklerin vulkanizasyonunda hızlandırıcı olarak kullanılır. Çinko oksit Lastiğin esnekliğini arttırarak aşınmaya ve yırtılmaya karşı direncini sağlar.
Boya Sanayiinde; beyaz renkli bir pigment olmasının yanı sıra kimyasal olarak reaktif bir maddedir, kıvam verici bir özelliği vardır. Boyayı ultra viyole ışıktan koruyarak solmasını geciktirir, boya tabakasına sertlik kazandırır küflenmeyi önleyici etkisi vardır. Çinko oksit
Seramik ve Cam Sanayiinde Isıl ve mekanik şoklara karşı direncini ve malzemenin parlaklığını arttırır. Camın optik özelliklerini geliştirir.
Çinko oksit Tekstil Sanayiinde; Dolgu malzemesi olarak görev yapar, kullanıldığı malzemeye beyazlık ve dayanıklılık verir, elastikiyet kazandırır, küf ve bakterilere karşı etki yaratır.
Çinko oksit Metal kaplama sanayiinde; Çeşitli metal yüzeylerin kaplamasında ve korozyona karşı korunmasında ayrıca elektiriksel direnci arttırdığı için elektrikli ev aletlerinin yüzey kaplamasında kullanılır.
Çinko oksit altın mühür İlaç ve kozmetik sanayiinde; Antiseptik ve kurutucu özelliği ile hücre yenilenmesine yardımcı olur. Çinko oksit Ayrıca; kibrit, akü, pil, kimyasal duman yapımında kullanılmaktadır.

bottom of page