top of page

Potasyum Nitrat Potassium Nitrate

Potassium Nitrate

CAS No: 7757-79-1

Beyaz katı renkli ve kokusuz bir kimyasal bileşiktir.

Potasyum nitrat, KNO3 kimyasal formülüne sahip olan, beyaz katı renkli ve kokusuz bir kimyasal bileşiktir. Potasyum iyonları K+ ve nitrat iyonları NO3−'ün iyonik bir tuzudur . Bundan dolayıda alkali metal bir nitrattır.

Doğada güherçile adıyla doğal bir mineral olarak bulunmaktadır.

Potasyum nitrat suda orta seviyede çözünür ve alkolde çözünmez , fakat sıcaklık arttırıldığında suda ki çözünürlüğü de artar. Çok fazla nem çekici özelliği yoktur.Toksik değildir; indirgeyici ajanlarla patlayıcı hale gelebilir, ama tek başına patlayıcı bir özelliği yoktur.

Potasyum nitratın en yaygın kullanım alanları: gübre, ağaç kütüğü çıkarma, roket itici gazlar ve havai fişeklerdir. Ayrıca siyah toz olarak bilinen barutun da temel bileşenidir. İşlenmiş etlerde potasyum nitrat, hemoglobin ile reaksiyona girer ve pembe bir renk oluşturur.

Gıda endüstrisinde ise işlenmiş etlere potasyum nitrat ilavesi yapılöaktadır. Bu sayede potasyum nitrat etteki hemoglobinle reaksiyona girerek etin daha kırmızı gözükmesini sağlamaktadır.

Sıcaklık 550-790 ° C arasında olduğu zaman potasyum nitrat, potasyum nitrit ile sıcaklığa bağlı bir dengeye ulaşır:

2 KNO3⇌ 2 KNO2 + O2

Potasyum nitrat, çok büyük miktarlarda bir nitrat kaynağı olarak çeşitli kullanım alanına sahiptir.

Hassas dişlerin tedavisinde ve hassas dişlere sahip olan kişiler için üretilmiş olan diş macunlarında kullanılmaktadır. Eski zamanlardan beridir astım rahatsızlığının tedavisinde de kullanılmaktadır. Tayland'da sistit, piyelit ve üretrit hastalık belirtilerini azaltmak için böbrek preparatlarında temel bileşen olarak kullanılır. Yüksek tansiyon hastalığında eskiden hipotansif olarak kullanılmaktaydı.

Ayrıca potasyum nitrat, tuz köprüsünde elektrolit olarak kullanılır. Aerosollü yangın söndürücülerde aktif bileşen olarak kullanılır. Alüminyum temizleyici olarak da görev alır.

bottom of page